Bibelstudier i Betaniakyrkan

Under ett antal tisdagar i vår kommer vi att se närmre på Romarbrevet, ett av de mest centrala breven som Paulus författat. I Romarbrevet brottas vi med svåra frågor om Israels framtid och den kristna kyrkans relation till samhället. Här väcks också en stark längtan efter andlig
mognad och levande framtidshopp.

Roger Samuelsson, pastor och leg psykoterapeut, kommer att leda oss genom
Paulus brev till församlingen i Rom. Vi samtalar om de tankar som texten väcker hos oss.

Vi träffas 18.30-19.30 följande tisdagar:
14 mars (Rom 1:1–17)
21 mars (Rom 1:18–32)
4 april (Rom 2:1–29)
2 maj (Rom 3:1–20)
16 maj (Rom 3:21-31)
13 juni (Rom 4:1–25)

Ingen anmälan krävs och bibelstudierna är gratis. Detta är ett arrangemang som görs i samverkan med studieförbundet Bilda. Du kan se och lyssna på introduktioner till respektive tillfälle via vår hemsida under fliken ”undervisning”.
Vid frågor, kontakta pastor Monica R Sturzenbecker på monica@betaniakyrkan.se