Betaniakyrkan stödjer Diakonias cykelprojekt

Tillsammans kan vi göra så att flickor får röra sig fritt överallt. Här i Sverige kan det framstå som smått ofattbart att flickor inte uppmuntras att ta sig fram på egen hand. Men så ser verkligheten ut på landsbygden i Bangladesh. När en flicka ska ta sig från A till B måste hon ha sällskap. Och om ingen kan följa med och vägen till skolan är lång, tvingas många flickor stanna hemma och riskerar att giftas bort tidigt.

Cykelprojektet arbetar för att bryta normen och stötta flickor som vill cykla. En del har redan tagit sina första tramptag mot jämställdhet, men det finns många fler att hjälpa upp i sadeln.

Equmeniakyrkan Betania Örebro vill vara med och stötta Diakonias cykelprojekt. Ge ditt bidrag du också! Här hittar du vår insamlingsbössa.